Boroń Zdzisław (1925 – 2002)
prof. dr hab. nauk medycznych
Urodził się 2 kwietnia 1925 r. w Skale pod Ojcowem (woj. małopolskie). W 1954 r. ukończył studia lekarskie w Akademii Medycznej we Wrocławiu, doktoryzował się w 1965 r. W 1970 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1984 r., natomiast tytuł profesora zwyczajnego w 1992 r.
W 1975 r. został kierownikiem Katedry i Zakładu Radiologii i Diagnostyki Narządowej nowo powołanej bydgoskiej filii Akademii Medycznej w Gdańsku. Na tym stanowisku prof. Z. Boroń pozostał do 1995 r., kiedy przeszedł na emeryturę. Był współtwórcą i inicjatorem powołania Wydziału Elektroradiologii Bydgoskiego Medycznego Studium Zawodowego. Przez wiele lat był specjalistą wojewódzkim do spraw radiologii. Profesor Z. Boroń zmienił radiologię bydgoską, dbając nie tylko o macierzysty Zakład, ale o cały region. Organizował spotkania radiologów w ramach Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, umożliwiając podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Równocześnie prof. Z. Boroń wprowadził w regionie mammografię (1977 r.), ERCP (1983r.), USG (1984 r.) i KT (1989 r.). W latach 80-tych profesor Z. Boroń zaangażował się w rozwój medycyny nuklearnej w Bydgoszczy, prowadząc wykłady z tej dziedziny dla studentów Akademii Medycznej, a Pracownia Medycyny Nuklearnej Katedry Endokrynologii i Diabetologii to w dużej mierze jego dzieło.
Z. Boroń opublikował ponad 160 prac samodzielnych i współautorskich. Ich tematyka dotyczyła radiodiagnostyki wrodzonych i nabytych zaburzeń układu moczowego, kostnego i przewodu pokarmowego. Zmian przeciążeniowych u sportowców wysokiego wyczynu i diagnostyki obrazowej (rtg, usg) w chorobach onkologicznych. Ważniejsze prace: Diagnostyka radiologiczna odpływów odpływów pecherzowo-moczowodowych u dzieci (praca habilit.) 1970; Podstawy diagnostyki ultradźwiękowej (podręcznik) – 1987; Zmiany przeciążeniowe u gimnastyków (współautor. – 1978), Chondrodysplasja punctata (współautor) – 1980; Overloading Changes in the Motor System Occurring in Elite Gymnasts (współautor) – 1985; Wyniki badań radiologicznych szkieletu Anny Wazówny oraz Władysława Laskonogiego – 1995. Prof. Z. Boroń brał udział w licznych międzynarodowych kongresach naukowych (Monachium 1990, Erlangen 1992, Norymberga 1992, Wiedeń 1993), gdzie wygłaszał referaty.
Prof. Z. Boroń był członkiem Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego (przew. Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego, przewodniczącym Zarządu Oddziału i Sekcji Ultrasonografii Oddziału Pomorsko-Kujawskiego), Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (przew. Zarządu Oddziału Pomorsko-Kujawskiego), Europejskiego Towarzystwa Radiologów – Sekcji Ultrasonografii Ortopedycznej, Europejskiego Towarzystwa Federacji Ultrasonografii w Medycynie i Biologii, Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Radiologów oraz Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego (okresowo wiceprezes Zarządu). Wypromował 20 doktorów, zrecenzował 6 prac habilitacyjnych oraz dokonał oceny dorobku naukowego 3 kandydatów do tytułu profesora.
W latach osiemdziesiątych współpracował z Zakładami Fotochemicznymi „Foton” w Bydgoszczy nad opracowaniem i wdrożeniem do produkcji błon i odczynników rtg. Od wielu lat był specjalistą wojewódzkim ds. radiologii na woj. bydgoskie, od 1996 r. specjalistą regionalnym ds. radiologii i diagnostyki obrazowej (woj. bydgoskie, toruńskie i włocławskie). Po przejściu na emeryturę prof. Z. Boroń skupił się na działalności naukowo-organizacyjnej i naukowo-społecznej. Zajmował się historią medycyny, w tym m.in. radiologii w Polsce i województwie kujawsko-pomorskim.
Prof. Z. Boroń odznaczony był m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznakami honorowymi „Za zasługi dla miasta Bydgoszczy” i „Za szczególne zasługi dla rozwoju woj. bydgoskiego”. Trzykrotny laureat nagrody Ministra Zdrowia. Zmarł 19 grudnia 2002 r.
Prof. dr hab. Zdzisław Boroń, uchwałą Rady Miasta w 2009 r., został patronem ulicy usytuowanej na północ od ulicy Wypoczynkowej.
spoczywa na cmentarzu parafii pw. św. Stanisława Biskupa, ul. Kapliczna 1