Kulwieć Andrzej (1884 – 1946)
kapitan Wojska Polskiego, dziennikarz, nauczyciel
Urodzony 25 V 1884 r. w Warszawie, był synem Michała powstańca z 1863 r. i Walerii z Towiańskich (córki Andrzeja Towiańskiego). Pobierał nauki w warszawskim IV Gimnazjum Klasycznym, był wychowankiem Aleksandra Janowskiego, założyciela Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Studiował historię i filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po ich ukończeniu wyjechał do Oxfordu, gdzie studiował historię. W 1913 r. wrócił do kraju i jako ochotnik w I Kadrowej Kompanii Legionów Józefa Piłsudskiego uczestniczył w walkach frontowych. W czasie I wojny światowej ukończył Szkołę Oficerską, w 1918 r. został adiutantem generała Władysława Sikorskiego.
Kapitan Wojska Polskiego, jako zawodowy oficer życie swoje związał z Bydgoszczą (od 1923 r.), gdzie objął stanowisko wykładowcy w Szkole Oficerskiej dla Podoficerów (od 1928 r. do 1938 r. Szkoła Podchorążych dla Podoficerów). Do 1939 r. nauczał przedmiotów humanistycznych w bydgoskich gimnazjach męskich. W latach 1933–1938 był jednym z redaktorów „Przeglądu Bydgoskiego”, współpracował z „Dziennikiem Bydgoskim” oraz z czasopismami wojskowymi: „Bellona”, „Żołnierz Polski” i „Polska Zbrojna”. Zajmował się tematyką historyczną, której poświęcał szkice, eseje i rozprawki popularnonaukowe. Był cenionym działaczem kulturalno-oświatowym, prelegentem i wykładowcą w Szkole Podchorążych.
Lata II wojny światowej Andrzej Kulwieć spędził w Bydgoszczy, gdzie pracował jako robotnik w fabryce mebli. Działał w tym czasie w konspiracyjnym ruchu oporu. Po wyzwoleniu Bydgoszczy natychmiast zaangażował się do akcji zabezpieczania ocalałych z pożogi wojennej dzieł sztuki, zbiorów bibliotecznych oraz dokumentacji zbrodni hitlerowskich na terenie Bydgoszczy. Zmarł 8 II 1946 r.
W Muzeum Wojsk Lądowych, przy ulicy Czerkaskiej 2, została umieszczona tablica jego pamięci (w 1996 r.). Nazwisko kapitana Kulwiecia widnieje również na tablicy pamiątkowej poświęconej Szkole Podchorążych (1998 r.). Jego mogiłą opiekuje się Muzeum Wojsk Lądowych.