Burduk Piotr (1943 – 2003)
prof. dr hab. nauk medycznych, kardiolog
Urodził się 11 września 1943 r. w Rymowicze, na Wileńszczyźnie. Maturę zdał w Liceum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu. Studiował medycynę w Poznaniu (1961 – 1967) i tam uzyskał dyplom lekarza w 1967 r. W 1973 r. uzyskał I stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych, a w 1977 r. II stopień z chorób wewnętrznych. Doktoryzował się w 1988 r. w Akademii Medycznej im. L Rydygiera w Bydgoszczy – pracą: Późne potencjały komorowe w zawale serca i ich znaczenie prognostyczne, 1988. W 1998 r. habilitował się, w Akademii Medycznej w Bydgoszczy.
W latach 1970-73 był zatrudniony w Szpitalu Ogólnym nr 1, Oddział III Wewnętrzny w Bydgoszczy, następnie od 1973 – 1977 r. w Szpitalu Ogólnym nr 1, Oddział III Wewnętrzny Akademii Medycznej w Gdańsku, Filia w Bydgoszczy. W tym czasie zorganizował pierwszy nadzór kardiologiczny w regionie Oddziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej w Klinice kierowanej przez prof. E. Nartowicza. W latach 1978-1992 był asystentem Katedry i Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Ponadto w latach 1967-86 był lekarzem kadry narodowej wioślarzy, którzy w Bydgoszczy mieli ośrodek przygotowań olimpijskich, również opiekował się wioślarzami WKS „Zawisza”.
Od 1992 r. był ordynatorem Oddziału Kardiologiczno-Internistycznego Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Bydgoszczy, gdzie po objęciu obowiązków ordynatora w Szpitalu MSWiA zorganizował ogólnopolską konferencję naukową o postępach w kardiologii. Na swoim oddziale stworzył nadzór kardiologiczny, zmieniając jego profil na internistyczno – kardiologiczny. Prof. P. Burduk ponadto był konsultantem wojewódzkim w zakresie kardiologii, 1999-2003 i w zakresie interny, 2002-2003. W ostatnich latach życia kierował Katedrą i Zakładem Promocji Zdrowia AMB, a wiosną 2003 r. otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego.
Zainteresowanie chorobami serca prof. P. Burduka dało znać o sobie jeszcze przed ukończeniem specjalizacji z chorób wewnętrznych, gdy w połowie lat siedemdziesiątych odbył pierwsze szkolenie w Instytucie Kardiologii. Od tamtego czasu zajmował się prowadzeniem intensywnego leczenia kardiologicznego, jak wszczepianiem i prowadzeniem chorych z stymulatorami serca. Współuczestniczył w odkryciu antyoksydacyjnego efektu morfiny. Prace na ten temat wygłaszał na kongresach w Waszyngtonie, Jerozolimie, Sztokholmie, Genewie, Florencji i Wiedniu gdzie spotkały się z dużym zainteresowaniem. Ostatecznym ich plonem była przygotowana i obroniona w 1999 r. rozprawa habilitacyjna – Wpływ morfiny i NLA II na wykładniki stresu oksydatywnego oraz parametry kliniczne w zawale serca i chorobie wieńcowej niestabilnej. Prof. P. Burduk organizował międzynarodowe sympozja i zjazdy kardiologiczne, uczestniczył w międzynarodowych programach badawczych, m.in. „OASIS2”, „CURE” kierowanych przez prof. Salima Yusufa z Kanady.
Prof. P. Burduk opublikował: jako autor i współautor 103 prac naukowych, w tym 5 publikowanych w czasopismach zagranicznych, 25 zagranicznych referatów zjazdowych „Wpływ morfiny i NLA II na wykładniki stresu oksydatywnego oraz parametry kliniczne w zawale serca i chorobie wieńcowej niestabilnej”, „The streptokinase influence on malondialdehyde concentration and superoxide dismutase activity among patients with recent myocardial infarction” Cardiovasc. Drug. Ther. 1997 (współautor), „Zaburzenia elektrolitowe u chorych z wypadaniem płatków zastawki mitralnej” Probl. Lek. 1998 (współautor), „Późne potencjały komorowe i wydłużenie odstępów QT u chorych z wypadaniem płatków zastawki mitralnej” Probl. Lek. 1998 (współautor).
Prof. P. Burduk był członkiem wielu towarzystw, m.in.: Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwo Kardiologicznego, Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. W latach 1986-88 był członkiem Prezydium Bydgosko-Pilskiej Izby Lekarskiej, od 2001 członek Prezydium Bydgoskiej Izby Lekarskiej.
Naukowe i dydaktyczne osiągnięcia prof. P. Burduka zostały docenione i wyróżnione odznaczeniami państwowymi, nagrodami rektorskimi oraz medalami władz miasta Bydgoszczy. Prof. dr hab. P. Burduka był odznaczony: dwukrotnie Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem „Za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy”. Nagrodą rektora Akademii Medycznej w Bydgoszczy III stopnia za osiągnięcia dydaktyczne, 1985, 1986. Zmarł 29 lipca 2003 r.