Łęgowski Leszek (1933 – 2014)
poeta, dziennikarz prasy katolickiej, esperantysta
Urodził się 22 listopada 1933 r. w Bydgoszczy, syn Alojzego i Zofii z domu Kraszewska. Dzieciństwo spędził na Szwederowie, z którym związał swoją twórczość. W 1954 r. zdał maturę w Liceum Bibliotekarskim dla Pracujących. W tym samym roku rozpoczął pracę w Centralnym Biurze Rozrachunków Zagranicznych PKP w Bydgoszczy, w którym pracował do przejścia na emeryturę w 1994 r.
Debiutował w 1990 r. równocześnie na łamach „Miesięcznika Kościelnego Parafii Świętej Trójcy” wydawanym w Bydgoszczy i krakowskim kwartalniku „Karmel”. Kolejne wiersze publikował w czasopismach religijnych oraz w miesięczniku literackim „Akant”.
Pierwszy samodzielny tomik poetycki ukazał się w 1992 r., głównym motywem jego poezji było rodzinne miasto i Madonna Pięknej Miłości z Różą, z bydgoskiego sanktuarium. Następne utwory publikowała na łamach czasopism religijnych i esperanckich (polskich, czeskich, francuskich, hiszpańskich, włoskich, litewskich). Systematycznie publikował na łamach miesięcznika literackiego „Akant” i w pokonkursowych almanachach poetyckich. Jego wiersze były prezentowane w programach kulturalnych bydgoskiej TVP i na falach „Radia Maryja”.
Wielokrotnie był wyróżniany i nagradzany na ogólnopolskich konkursach poetyckich m.in. w Inowrocławiu 1998 III nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Kujawską Lirę”, „O róże Świętej Teresy” wyróżnienie w Lublinie, w Skarżysku – Kamiennej – Starachowicach 1998 II nagroda poetycka w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa, w Zakopanem 2001 wyróżnienie drukiem w almanachu „Poetyckie zamyślenia o krzyżu na Giewoncie”, w Puławach 2004 II nagroda w konkursie ogólnopolskim „O pajdkę razowego chleba” im. św. Brata Alberta, w Andrychowie 2004 III miejsce w konkursie na wiersz „O Groniu Jana Pawła II”.
Leszek Łęgowski wydał 11 tomików poetyckich m.in. „Wiersze zebrane – jesion i inne…” (1994), „Przyjdź i pokłoń się Madonnie” (1994), „Do Madonny z Aniołami” (1997), „Gdy ma się ku wieczorowi…” (1997), „Przed Madonną Pięknej Miłości” (1998), „Na skrzydłach aniołów” (2000), „W sercu miasta” (2002), „Na zawsze Bydgoszcz” (2003), „Madonnie najpiękniejszej” (2004).
Aktywny w życiu społecznym Bydgoszczy, był członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Kazimierza Wielkiego, Społeczny Komitet Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej (od 2008 r.). Działał w Polskim Związku Esperantystów w Bydgoszczy.
Leszek Łęgowski prócz uprawianej poezji, interesował się turystyką i historią – zabytki architektury sakralnej (klasztory, pałace) w Polsce i za granicą.
Zmarł 8 września 2014 r.