Frelichowski Tytus (1930 – 1988)
pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Kultry, działacz kultury i społeczny
Urodzony 14 VIII 1930 r. w Śmielinie w gminie Sadki. Jego ojciec, Mieczysław, był uczestnikiem powstania wielkopolskiego. Podczas okupacji, w czasie pobytu ojca w niewoli w Lubece i Hamburgu, mieszkał w Bydgoszczy, gdzie uczęszczał do szkoły niemieckiej. W 1955 r. ukończył Technikum Handlowe Ministerstwa Handlu Wewnętrznego w Toruniu, a w 1981 r. ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną, uzyskując tytuł magistra.
W latach 1950–1955 był zatrudniony w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wyrzysku jako kierownik Oddziału Kultury. W tym czasie był inicjatorem przejęcia przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Domu Kultury w Nakle n. Notecią, który był prowadzony przez związki zawodowe. W latach 1955–1964 zatrudniony był w Wydziale Kultury WRN i w Powiatowym Domu Kultury w Szubinie. W 1964 r. przeszedł do pracy w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Bydgoszczy.
Działając w Zarządzie Okręgowym Związków Zawodowych, rozpoczął pracę z ludźmi, którzy przeszli na emeryturę – i spotkali się z problemem późnej dorosłości. Podobne działania podął także w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Bydgoszczy. Frelichowski był inicjatorem powstania Międzywojewódzkiej Komisji Klubów Seniora, która organizowała takie imprezy ogólnopolskie dla seniorów, jak: Laur Seniora, Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów, Babie Lato, zajęła się także wydawaniem zeszytów metodycznych „Kultura i Seniorzy”. Był koordynatorem działalności klubów seniora w całej Polsce. Zmarł w przededniu obchodów trzydziestej rocznicy istnienia stworzonego przez niego ruchu aktywizacji kulturalnej ludzi starszych. Ogólnopolski Przegląd Artystyczny Ruchu Seniorów odbywa się nadal corocznie w Bydgoszczy, a Grand Prix Artystycznego Ruchu Seniorów nosi imię Tytusa Frelichowskiego.
Za pracę na rzecz seniorów został odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Srebrnym Medalem dla Pożarnictwa, Złotą Honorową Odznaką ZERiI, Złotą Honorową Odznaką PKPS, dwukrotnie odznaką honorową „Za zasługi dla województwa bydgoskiego” oraz Srebrną Odznaką Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki. Zmarł 11 III 1988 r.
spoczywa w kwaterze 7