Malinowski Sebastian (1970 – 2008)
nauczyciel historii, społecznik, lokalny patriota
Urodził się 18 grudnia 1970 r. w Bydgoszczy. Ukończył historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1995 r. był nauczycielem historii w III Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Wychował wielu finalistów ogólnopolskich olimpiad historycznych. Zainicjował, między innymi, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Kujawach i Konkurs Wiedzy o Kanale Bydgoskim.
Jego dziełem było powołanie pierwszego w Polsce Muzeum Wolności i Solidarności, a także Muzeum Kanału Bydgoskiego – 2007 r. Był kustoszem obydwu placówek, które cieszyły się uznaniem mieszkańców miasta. Nie krył, że tego otwarcie muzeum było spełnieniem jego marzeń. Od 2008 r. Muzeum Kanału Bydgoskiego nosi imię założyciela. Wiceprezes Komitetu Odbudowy Zachodniej Pierzei na Starym Rynku, równocześnie działał w społecznym komitecie budowy pomnika Kazimierza Wielkiego.
Z okazji 88. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy wraz ze swymi podopiecznymi zorganizował happening uliczny – gazeciarze w strojach z epoki rozdawali przechodniom reprint specjalnego numeru „Dziennika Bydgoskiego”.
Był członkiem zarządu Fundacji „Ocalić Pamięć” oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Utrzymywał też stały kontakt z Polakami mieszkającymi w krajach nadbałtyckich. Pisał w roczniku naukowym „Zeszyty Historyczne Muzeum Wolności i Solidarnośći” i w ogólnopolskim miesięczniku „Świat Inflant”. Kilka tygodni przed śmiercią zaczął prowadzić bloga 1346bydgoszcz.blogspot.com, na którym pisał o historii i współczesnych problemach Bydgoszczy.
Odznaczony przez Radę Miasta Bydgoszczy Medalem Kazimierza Wielkiego. Wybrany przez czytelników „Expressu Bydgoskiego” tytułem „Człowieka Roku 2006″. Za pasję przywracania miastu jego pamięci „Gazeta Wyborcza” nominowała go w do tytułu „Bydgoszczanin Roku 2008”. Zmarł nagle 3 lutego 2008 r.
W 2009 r. Rada Miasta Bydgoszczy nadała nazwę Bulwar Sebastiana Malinowskiego, północnej części bulwaru Kanału Bydgoskiego, między ul. Bronikowskiego a Wrocławską
spoczywa na cmentarzu Starofarnym, ul. Grunwaldzka 15