Bacciarelli Marceli Witold (1939 – 1996)
dziennikarz prasowy, publicysta, krytyk sztuki
Urodził się 16 września 1939 r. w Warszawie, syn Witolda Wacława, płk Wojska Polskiego i Eugenii z domu Binienda. Potomek włoskiego malarza Marcello Bacciarelli. Uczęszczał do szkół podstawowych w Modlinie, Działdowie i Elblągu – tam, gdzie jego ojciec otrzymał przydział służbowy. Od 1952 r. rodzina Bacciarellich zamieszkała w Bydgoszczy. W 1953 r. rozpoczął naukę w I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, maturę zdał w 1958 r. W tym samym roku rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej – budowa maszyn, następnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 1963-1965 pracował w wojskowym biurze projektów w Bydgoszczy jako kreślarz, w tym czasie rozpoczął współpracę z redakcją „Gazety Pomorskiej” pisząc recenzje plastyczne. W latach 1965-1969 r. pracował jako dziennikarz w redakcji „Gazety Pomorskiej”. Następnie od 1973 r. do 1990 r. w redakcji tygodnika społeczno-kulturalnego „Fakty i Myśli” (później „Fakty”). Po rozwiązaniu tygodnika „Fakty” w 1990 r., do 1996 r. zatrudniony został w redakcji „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”. Publikował również w prasie ogólnopolskiej, m.in. „Odra”, „Nurt”, „Fotografia”, „Sztuka”, „Współczesność”, „Sztandar młodych”, „Politechnik”.
M. Bacciarelli był członkiem międzynarodowego stowarzyszenia krytyków sztuki (AICA). Członek Stowarzyszenia „Kuźnica” w Krakowie, działacz ruchu Dyskusyjnych Klubów Filmowych, prelegent w DKF „Rondo” w Bydgoszczy, uczestnik międzynarodowego kongresu ruchu DKF-ów w Cheb w Czechosłowacji. Meloman, zgromadził bogatą bibliotekę i fonotekę. Również był działaczem turystycznym, m.in. członek komisji turystyki młodzieżowej Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Bydgoszczy. Uczestnik wielu rajdów i zlotów turystycznych w całej Polsce.
Otrzymał główną nagrodę Sekcji krytyki i upowszechniania plastyki klubu publicystyki kulturalnej SDP „Złocisty Jantar89”. Za tekst na konkursie fotografii artystycznej. Wielokrotnie odznaczony m.in. Srebrnym (1978) i Złotym Krzyżem Zasługi (1983), srebrną odznaką PTTK (1974), odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1976), odznaką honorową „Za Szczególne Zasługi dla Rozwoju woj. Bydgoskiego”. Zmarł 1 kwietnia 1996 r.
spoczywa na cmentarzu Nowofarnym, ul. Artyleryjska 10