Romanow Leon (1938 – 2001)
plastyk, rysownik
Urodził się 24.lipca 1938 r. w Wilnie. W kwietniu 1945 roku w ramach repatriacji przyjechał wraz z rodziną do Bydgoszczy. W latach 1952-1958 uczył się w Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy. Podczas nauki w liceum (czwarta klasa) w 1956 r., po październiku był współorganizatorem i należał do Związku Młodzieży Demokratycznej. Związek w swojej deklaracji programowo-ideowej proponował likwidację systemu jednopartyjnego w Polsce i pełną demokratyzację. W styczniu 1957 r. Związek został zdelegalizowany. Studia artystyczne odbył w latach 1958-1963 na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Dyplom z zakresu malarstwa uzyskał w 1963 r.
Stworzył własny styl, metafizyczny pejzaż budowany geometrycznie na linii horyzontu. Centralnie rozświetlająca oś symetrii określała równowagę prawej i lewej strony kompozycji. W 1967 r. został przewodniczącym sekcji malarskiej Okręgu Bydgoskiego ZPAP i pełnił tę funkcję przez jedną kadencję. W latach 1972-1976 pełnił funkcję plastyka miejskiego. Na początku lat siedemdziesiątych uczestniczył w działaniach polskiej awangardy artystycznej. W 1970 r. utworzył wspólnie z Ryszardem Wieteckim i Anastazym Wiśniewskim Niezależną Galerię Nieistniejącą „Nie”. W 1970 r. eksponował w Galerii 10 (Warszawa) ciszę wzbogaconą zespołem dźwięków dochodzących z zewnątrz, co było w tym czasie bezprecedensowym wydarzeniem na skalę światową. W 1971 r. uczestniczył w „Zjeździe marzycieli” (Elbląg). Po 1972 r. zarzucił działania konceptualne. Zajmował się malarstwem i rysunkiem. W 1981 r. utworzył przy redakcji tygodnika „Kujawy” w Bydgoszczy i przez rok prowadził, do ogłoszenia stanu wojennego, galerię „Linia podziału”. W latach osiemdziesiątych brał udział w ruchu plastyki niezależnej, wystawiał w galeriach przy kościołach. Jego prace wielokrotnie prezentowane były zarówno w kraju jak i zagranicą. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych uczestniczył w działaniach Galerii Autorskiej J. Kaji i J. Solińskiego w Bydgoszczy. Jego prace znajdują się w muzeach w kraju i za granicą. W 2003 r. nakładem Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego został wydany jego album monograficzny pt. „Światło i równowaga”. Zmarł 2 maja 2001 r.
spoczywa na cmentarzu Komunalnym, ul. Wiślana 20