Studencka-Kłosowicz Ewa (1925 – 1987)
aktorka
Urodziła się 12 XI 1925 r. w Żywcu, córka Kazimierza Studenckiego i Janiny Kruczyńskiej. Ewa Studencka przyjechała do Bydgoszczy w roku 1948 z Gdańska, razem z dyrektorem Aleksandrem Gąssowskim. Kierownikiem literackim bydgoskiego teatru był Adam Grzymała-Siedlecki. Grano wówczas na małej scenie, w późniejszym Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej, a od X 1949 r. – w Teatrze Polskim przy obecnej ul. 20 Stycznia 1920. Z Bydgoszczy wyjeżdżała na krótko do Łodzi, Poznania, Katowic. Jednak szybko wracała do grodu nad Brdą. Przez czterdzieści lat mieszkała w naszym mieście, z czego 35 lat spędziła w roli aktorki. Bydgoszczy przysparzała wiele sukcesów teatralnych na skalę ogólnopolską.
Była aktorką wybitną, obdarzoną niezwykłą siłą aktorskiego oddziaływania. Zadebiutowała w sztuce J. Szaniawskiego „Kowal, pieniądze i gwiazdy”. W „Grubych rybach” M. Bałuckiego grała razem z Ludwikiem Solskim. Występowała na bydgoskich scenach z wieloma wybitnymi aktorami. Potrafiła być wzruszająca, chłodna lub poważna, kobieca i bohaterska, surowa, opanowana. Do dzisiaj bydgoszczanie wspominają ją jako Opalę w sztuce Patrica, Arkadinę w „Czajce” Czechowa lub znakomitą Panią Warren. Do legendy bydgoskiej sceny teatralnej przeszła jej rola tytułowa w sztuce „Matka Courage i jej dzieci” B. Brechta. Wielokrotnie zdobyła: Złote Maski, przyznawane w plebiscycie publiczności organizowanym przez „Dziennik Wieczorny”. Jako aktorka miała zawsze coś ciekawego do powiedzenia publiczności, która kochała Ewę Studencką. W życiu prywatnym udzielała się społecznie.
W maju 1982 r. bydgoszczanie po raz ostatni oklaskiwali Ewę Studencką w roli Klary w sztuce F. Durrenmatta „Wizyta starszej pani”. We wrześniu 1982 r. przeszła na emeryturę. Zmarła 7 X 1987 r.
spoczywa w kwaterze 17