Gajewski Teodor (1902 – 1948)
artysta rzeźbiarz
Urodził się 30 maja 1902 r. w Bydgoszczy, syn Teofila – szewca i Antoniny z Relków. Młodszy brat znanego bydgoskiego malarza, Franciszka Gajewskiego. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Bydgoszczy. W wieku 15 lat wstąpił do skautingu. Czynnie uczestniczył w pracy instruktorskiej. Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, działał w konspiracji – uczestniczył w akcjach zdobywania broni. Ułatwiał młodzieży bydgoskiej przedostawanie się do wojsk powstańczych.
W latach 1920 – 1923 uczył się w bydgoskiej szkole Przemysłu Artystycznego. Jego mistrzami byli: J. Wysocki i F. Giecewicz – artyści rzeźbiarze. Służbę wojskową odbył w latach 1924 – 1925 w 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie. Po powrocie z wojska wraz z Piotrem Trieblerem prowadzili pracownię rzeźbiarsko-kamieniarską przy ul. Królowej Jadwigi 13. T. Gajewski był aktywnym działaczem i organizatorem bydgoskiego ruchu plastycznego. W 1932 r. należał do grona założycieli Grupy Plastyków Pomorskich. Należął również do Rady Artystyczno-Kulturalnej w Bydgoszczy.
T. Gajewski wykonywał plakiety w brązie, kompozycje w drewnie, marmurze i w gipsie, jak „Głowa Chrystusa”, popiersie J. Piłsudskiego, Judasza, Fauna. Był twórcą pomników: „Dobry Pasterz”, „Serce Jezusa”, Krzyża (1935) na Szwederowie, Poległych Polaków w St. Hilaire le Grand we Francji. Wykonał pomnik nagrobny Idziego Świtały na Cmentarzu Nowofarnym.
Na placu Poznańskim wzniesiono w 1932 r. figurę Pana Jezusa wykutą z szydłowieckiego piaskowca. Całość zaprojektował znany tandem Piotr Triebler i Teodor Gajewski. Figura miała 2 metry wysokości, stała na cokole, który miał 4 metry. Kamień węgielny położono 30 marca 1930 r., poświęcenie odbyło się 2 października 1932 r. Na cokole widniał napis: „Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – Bydgoszcz Wyzwolona”. Był to trochę pomnik, trochę „figura przydrożna”. Pomnik został zniszczony w pierwszych dniach okupacji w 1939 r. przez Niemców. Po wielu latach z inicjatywy TMMB została wykonana rekonstrukcja pomnika przez Marka Ronę, na podstawie archiwalnych zdjęć. Pomnik ustawiono przy ul. Seminaryjnej, odsłonięty został 24 czerwca 2010 r.
Niektóre rzeźby T. Gajewskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wiele jego prac jest w prywatnych kolekcjach, min. w Bydgoszczy, Gnieźnie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Zmarł 7 października 1948 r.