Jaśkowski Piotr M. (1957 – 2011)
prof. dr hab. nauk medycznych, dr hab. nauk humanistycznych
Urodził się 18 maja 1957 r. w Bydgoszczy, ojcem jego był prof. dr nauk weterynaryjnych Lech Jaśkowski, wieloletni kierownik Oddziału w Bydgoszczy Instytutu Weterynarii w Puławach, profesor Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy), matka Teresa z domu Rogoziewicz.
W latach 1972 – 1976 uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika, w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Liceum ukończył w 1976 r. jako najlepszy uczeń, za co otrzymał medal Ultimus Inter Pares oraz wolny wstęp na dowolnie wybrany kierunek studiów. Wybrał fizykę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po drugim roku studiów przeniósł się na Wydział Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie studia kontynuował w trybie indywidualnym, łącząc fizykę z wybranymi zagadnieniami medycyny. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1979 r., od 1 października 1979 r. rozpoczął pracę naukową w Katedrze i Zakładzie Biofizyki Akademii Medycznej w Poznaniu.
W 1982 r. obronił pracę doktorską w Akademii Medycznej i uzyskał tytuł doktora nauk przyrodniczych (biofizyka). W 1995 r. Radzie Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu przedstawił jako pracę habilitacyjną zbiór swoich artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych z listy filadelfijskiej i otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych. Nominację profesorską i tytuł profesora nauk medycznych przyjął z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2002 r. W 2008 r. Radzie Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawił rozprawę habilitacyjną, z psychologii i uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych.
Będąc adiunktem w Katedrze i Zakładzie Biofizyki Akademii Medycznej w Poznaniu (1979-1998), a potem doktorem habilitowanym, od 1996 do 2004 r. jako Visiting Profesor pracował w Zakładzie Neurologii (Departament of Neurology) Uniwersytetu w Lubece. W latach 1998-2004 kierował Zakładem Psychofizjologii w Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. Od 2003 r. prowadził katedrę Psychologii Poznawczej w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Od 2004 r. był prorektorem ds. nauki Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, którą sprawował do 6 stycznia 2011 r. Jednocześnie w latach 2002-2011 pracował jako profesor zwyczajny na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Prof. P. Jaśkowski był stypendystą Fundacji Aleksandra von Humboldta (1995-96), Deutsche Akademische Austauschdienst (1992 r.) oraz Deutsche Forschung Gemeinschaft (1996-2003). Pełnił funkcję redaktora naczelnego Advances in Cognitive Psychology oraz był członkiem rady redakcyjnej Acta Neurobiologiae Experimentalis.
Główne kierunki badań naukowych prof. Jaśkowskiego dotyczyły psychofizjologii – neuronauki poznawczej. Prowadził badania z zakresu percepcji podprogowej (w tym prymowania podprogowego), neuronalnych mechanizmów uwagi i świadomości, zależności między percepcją i akcją oraz neuronalnych podstaw dysleksji. Jego zainteresowania naukowe miał charakter interdyscyplinarny, zajmował się zagadnieniami z psychologii i neurobiologii percepcji, czyli poznawczej nauki o mózgu (cognitive neuroscience), wykorzystując swoją wiedzę z zakresu fizyki, biologii, filozofii, matematyki i informatyki. Wśród zainteresowań badawczych prof. Jaśkowskiego znajdowała się problematyka lateralizacji procesów mózgowych, spostrzeganie kolejności, percepcji pozaświadomej, biologicznych podstaw dysleksji, sprzężenia komputer-mózg. Był specjalistą w zakresie nowoczesnych technik stosowanych w neuronauce poznawczej. Zyskał miano pierwszego polskiego kognitywisty. Prowadził badania naukowe we współpracy z zagranicznymi instytutami m.in. w Anglii, Francji, Niemczech, Holandii i wieloma polskimi.
Autor kilku skryptów i podręczników, monografii habilitacyjnej z psychologii pt. „Proste i odwrócone prymowanie reakcji ruchowej” wydanej w 2006 r. Współautor podręcznika akademickiego pt. „Psychologia” – 2008 r. pod redakcją profesorów Jana Strelaua i Dariusza Dolińskiego. W 2009 r. prof. Jaśkowski opublikował pracę pt. „Neuronauka poznawcza. Jak mózg tworzy umysł” – pierwsze w Polsce kompendium wiedzy z neuronauki poznawczej. Dorobek naukowy prof. Jaśkowskiego obejmuje ok. 260 prac i doniesień naukowych, z których 60 ukazało się w czasopismach z listy filadelfijskiej.
Prof. Jaśkowski brał udział w ok. 130 konferencjach i zjazdach naukowych, z których trzy czwarte stanowią konferencje zagraniczne. Zrealizował kilkanaście projektów badawczych finansowanych przez Komitet Badań Naukowych i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jako jedyny przedstawiciel Europy Wschodniej w latach 2007-2011 z funduszy Unii Europejskiej realizował międzynarodowy projekt naukowy poświęcony funkcjonowaniu uwagi wzrokowej wraz z międzynarodowym zespołem naukowców z Niemiec, Anglii, Włoch i Izraela.
Gromadził wokół siebie studentów i młodych naukowców, których potrafił zainspirować swoimi pasjami naukowymi. Zbudowane przez prof. Jaśkowskiego laboratoria w Akademii Bydgoskiej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) i w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania pracowały niemalże bez przerwy, gdzie pod opieką merytoryczną były prowadzone badania naukowe. Prof. P. Jaśkowski wypromował ośmiu doktorów (z tego grona dwóch, jest już profesorami), był recenzentem doktoratów i habilitacji. Prowadził prace magisterskie zarówno w uczelniach, w których pracował, jak i poza nimi.
Za pracę naukowo-dydaktyczną prof. dr hab. P. Jaśkowski otrzymał: Złoty Krzyż Zasługi (2002), Medal Edukacji Narodowej (2002), dwukrotnie otrzymał Nagrodę Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Nagrodę Polskiego Towarzystwa Psychologicznego im. Wandy Budohowskiej (2003). Zmarł 6 stycznia 2011 r.