ks. prałat Frąckowski Kazimierz
proboszcz parafii pw. św. Józefa w latach 1968 – 1992
Urodził się 18 IX 1919 r. w Lucimiu koło Mąkowarska. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. D szkoły średniej uczęszczał do Colegium Marianum w Pelplinie. Po jej ukończeniu 1 października 1938 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Wybuch wojny w 1939 r. przerwał naukę w seminarium. Ks. K. Frąckowski powrócił do Lucimia. W czasie okupacji pracował przy żywicowaniu lasów. W czasie tej pracy związał się z oddziałami Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny powrócił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Dnia 21 lutego 1948 roku przyjmuje święcenia kapłańskie.
Od 1 marca 1948 r., rozpoczął pracę jako kapłan we Wrześni, gdzie pracował jako nauczyciel religii w szkołach średnich (w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym, Liceum Mleczarskim oraz w Szkole Zawodowej). Był jednocześnie kapelanem szpitala i kapelanem więziennym. Wrześnię opuścił w 1950 r. Od 1 grudnia 1950 r. był wikariuszem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Następnie 25 lipca 1951 r. został powołany na wikariusza parafii św. Stanisława w Nakle n/Notecią. Od 1 maja 1955 r. został przeniesiony do Sławoszewa w woj. poznańskim i mianowany proboszczem tej parafii. W 1958 r. przeniesiony został do Czermina. W latach 1961-68 był proboszczem w Białośliwiu.
Z dniem 10 lutego 1968 r. został mianowany proboszczem parafii św. Józefa w Bydgoszczy przy ulicy Toruńskiej. Parafia św. Józefa w połowie lat siedemdziesiątych liczyła około 70 tysięcy wiernych. W parafii brakowało pomieszczeń dla dzieci na katechizację, kościół parafialny był wówczas zbyt mały dla tak dużej parafii. Ks. K. Frąckowski podjął starania o pozwolenie na budowę kościoła na Kapuściskach. Z dniem 1 stycznia 1971 roku ks. K. Frąckowski został mianowany dziekanem dekanatu Bydgoszcz IV. Jako dziekan i proboszcz parafii na początku lat siedemdziesiątych prowadził bardzo liczną korespondencję z władzami państwowymi. Prowadził korespondencję z Urzędem Wojewódzkim, z Wydziałem ds. Wyznań. Mimo, że otrzymywał negatywne i wymijające odpowiedzi nie rezygnował z podstawowego celu. Kilkuletnie starania, o które zabiegał ks. K. Frąckowski zakończyły się w 1973 r. przyznaniem gruntu na lokalizację przyszłego kościoła na Kapuściskach, a w 1976 r. wydano zezwolenie na budowę kościoła pw. Świetych Polskich Braci Męczenników. W 1974 r. ks. K. Frąckowski został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości Pawła VI.
W 1976 r. ks. K. Frąckowski czynił starania o zlokalizowanie kaplicy dla budującego się szpitala przy ulicy Ujejskiego. Niestety w 1977 r. otrzymał odmowę na zlokalizowanie kaplicy w szpitalu.
Ks. K. Frąckowski w połowie lat siedemdziesiątych rozpoczął starania o pozwolenie na budowę parafialnego domu katechetycznego, który miał być zlokalizowany przy kościele parafialnym św. Józefa. 8 sierpnia 1978 r. otrzymał pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych. Prace zostały zakończone w 1980 r.
Ks. K. Frąckowski przez 20 lat pełnił obowiązki dziekana dekanatu Bydgoszcz IV do roku 1991. Obowiązki proboszcza parafii św. Józefa sprawował przez 25 lat. Zmarł 24 X 1992 r.