Drzewiecki Krzysztof (1972 – 2006)
artysta muzyk – organista koncertujący, śpiewak operowy – tenor
Urodził się 14 grudnia 1972 r. w Bydgoszczy, syn Macieja Drzewieckiego i Barbary z domu Norman. Od wczesnego dzieciństwa interesował się muzyką. Pierwszy z nią kontakt miał w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy. Prowadzący tamtejszą „scholę” ks. M. Gutmajer był jego pierwszym nauczycielem muzyki i śpiewu. W wieku 5 lat wykonywał solo psalmy między czytaniami i pieśni kościelne. W wieku 10 lat rozpoczął prywatne lekcje fortepianu, jednocześnie zaczął śpiewać w bydgoskich chórach: chłopięco-męskim przy Filharmonii Pomorskiej i „Canto” założonym przy Pałacu Młodzieży. Z zespołem tym jako chórzysta i solista brał udział w wielu festiwalach i konkursach w kraju i zagranicą.
Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. M. Kopernika w Bydgoszczy, egzamin maturalny zdał w 1991 r. W 1987 roku został przyjęty do PPSM II° w Bydgoszczy, gdzie uczył się w klasie fortepianu H. Sulikowskiej, a od 1989 r. w klasie organów W. Kłaputa. Szkołę Muzyczną ukończył w 1992 r., otrzymując dyplom muzyka-instrumentalisty (specjalność: gra na organach).
W latach 1992 -1997 studiował na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. P. Grajtera. W 1997 r. otrzymał dyplom ukończenia tejże uczelni z tytułem magistra sztuki. W 1996 r. podjął równolegle studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim, które kontynuował w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W 2002 r. uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. P. Kusiewicza i adiunkta L. Skrli.
W trakcie studiów brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach organowych. W 1994 r. został finalistą w VI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego – Gdynia Rumia. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą, prowadzonych przez takich pedagogów jak m.in. u prof. prof.: M.-C. Alain, G. Bovet, M. Czajka, P. van Dijk, J. Gembalski, R. Kelber, S. Landale, T. Laux. Był dwukrotnym stypendystą Academie Internationale de Musigue w St. Bertrand du Comminges (Francja, 1996, 1998) w klasie mistrzowskiej Michela Chapuis.
K. Drzewiecki debiutował recitalem organowym, jaki odbył się w ramach XV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w listopadzie 1996 r. w Bydgoszczy. Pokłosiem tego koncertu stała się propozycja złożona przez ks. prałata R. Biniaka dotycząca zorganizowania Festiwalu Organowego. Tak narodziła się idea Festiwalu Młodych Organistów i Wokalistów im. ks. J. Popiełuszki w Bydgoszczy, w którym K. Drzewiecki w latach 1997 – 2005 pełnił funkcję Pełnomocnika ds. Artystycznych, a w kolejnych edycjach – Dyrektora Artystycznego.
Od początku studiów współpracował z Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej, założonym i prowadzonym przez prof. J. Staneckiego (jako śpiewak i organista). W 1996 r. zadebiutował jako tenor w „Requiem” W. A. Mozarta w Mannheim (Niemcy). Na profesjonalnej scenie wystąpił po raz pierwszy na deskach Opery Leśnej w Sopocie w operze R. Wagnera „Tannhäuser” w roli Heinricha der Schreiber (Sopot, 2000 r.). W repertuarze miał także inne role m. in. Tamina w „Czarodziejskim flecie” i Don Curzia/Basilia w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego, Kamila w „Wesołej wdówce” F. Lehara czy Śpiewaka/Valzacchi’ego w „Kawalerze srebrnej róży” R. Straussa. Współpracował z Krakowską Operą Kameralną i Państwową Operą Bałtycką w Gdańsku.
Jako solista-wokalista, na scenie operowej i estradach koncertowych, śpiewał pod batutą m.in.: T. Bugaja, K. Bumanna, R. Goebla, J. Salwarowskiego i K. Słowińskiego. Występował w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech i na Litwie. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich tak w kraju, jak i zagranicą. W latach 1996-2001 dał około 50 koncertów jako śpiewak. W swoim dorobku posiada nagrania dla Radia belgijskiego („Magnificat” M. Żebrowskiego) oraz płytę CD z rejestracją „II Litanii Ostrobramskiej” S. Moniuszki.
Do najchętniej wykonywanych przez niego utworów należały: „Requiem” W. A. Mozarta, „Msza G-dur” F. Schuberta, „Magnificat” i „Pasja wg Św. Jana” (Ewangelista) J. S. Bacha – ostatnie wykonania miały miejsce w Monachium i Krakowie (marzec 2005 r.) przy współudziale „Münchner Konzertchor”.
Od 1998 r. współpracował z redakcją miesięcznika „Promocje Pomorskie” w charakterze recenzenta i dziennikarza muzycznego. W 1999 r. nawiązał kontakt z czasopismem „Ruch Muzyczny”. W latach 1999- 2001 opublikował na jego łamach wiele artykułów i recenzji. 30 stycznia 2006 r. Krzysztof Drzewiecki zginął w wypadku samochodowym pod Tczewem.
W 2010 r. został wydany 3-płytowy album CD zawierający zachowany dorobek organowo-wokalny artysty.