Sarnowska Klara (1908 – 1997)
nauczycielka, bibliotekarka
Urodziła się 10 czerwca 1908 r. w Berlinie, dokąd jej rodzina wyemigrowała z Poznania. Naukę elementarną rozpoczęła w Wyższej Szkole Gminnej w Grünau k. Berlina. Wraz z rodziną powróciła w 1919 r. do Polski, by osiedlić się w Bydgoszczy. Początkowo uczęszczała do Niemieckiej Szkoły dla Dziewcząt, naukę kontynuowała w Miejskim Liceum, później w Żeńskim Katolickim Gimnazjum Humanistycznym. W 1926 r. rozpoczęła studia na Wydziale Prawa UAM w Poznaniu. Trzy lata później zmieniła kierunek studiów na filologię francuską.
W 1937 r. została zatrudniona jako stażystka w bydgoskiej Bibliotece Miejskiej, szybko zyskała uznanie ówczesnego dyrektora biblioteki – W. Bełzy. Prace w bibliotece przerwał wybuch II wojny światowej, w 1940 r. powraca do pracy. Zajmuje się selekcją księgozbioru, pomimo groźby represji, zdołała ukryć wiele cennych druków polskich i ocalić je przed zniszczeniem. Uratowane książki włączono do miejskiego księgozbioru w 1945 r. Po wyzwoleniu natychmiast zajęła się uporządkowaniem zasobów BM. Ukończyła kilka specjalistycznych kursów m.in. w zakresie starodruków. Od 1953 r. aż do przejścia w 1968 r. na emeryturę, pełniła funkcję wicedyrektora bydgoskiej Biblioteki Miejskiej.
Klara A. Sarnowska była autorką licznych artykułów, drukowanych w pismach zbiorowych, m.in. ogłosiła szkic pt. Bibliotheca Bernardyna, zamieszczony w książce Z życia i pracy bydgoskiej Książnicy. Księga pamiatkowa Biblioteki Miejskiej w Bydgoszczy 1903-1963. Publikowała w prasie fachowej (Bibliotekarz), a także lokalnej ( Ilustrowany Kurier Polski). Jej dziełem jest obszerny rejestr 460 pozycji bydgostianów, zamieszczony w monografii Bydgoszcz. Historia. Kultura. Życie Gospodarcze (1959). Organizowała Izbę Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego.
Pełniła wiele funkcji w zawodowych organizacjach m.in.: wiceprzewodnicząca Zarządu Okręgu SBP, była członkiem Zarządu Sekcji Bibliofilskiej K-PTK w Bydgoszczy. Odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim OOP, wyróżniono odznaką honorową „Bydgoszcz Zasłużonemu Obywatelowi”. Zmarła 22 stycznia 1997 r.
(opr. dr Z. Mrozek)