Buśko Jan (1924 – 1996)
organista, dyrygent chórów, księgarz
Urodził się 13 grudnia 1924 r. w Lubaszu, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w woj. wielkopolskim. Syn Franciszka i Pelagii z domu Filona. Naukę gry na organach rozpoczął i ukończył pod czujnym okiem organisty i pedagoga Franciszka Templina w 1953 r., w Średniej Szkole Muzycznej przy ul. Gdańskiej 71. Już podczas nauki zastępował swego mistrza w grze na organach w kościele pw. św. Wojciecha na Okolu. Grywał również w swojej rodzinnej wsi Lubaszu, w kościele pw. Matki Bożej Królowej Rodziny.
Skromny i pracowity J. Buśko, w razie choroby Engelberta Mulorza grał na organach w bydgoskiej farze, a także w innych bydgoskich kościołach. Przez kilka lat pełnił funkcję organisty w kościele pw. św. Antoniego z Padwy na Czyżkówku. W tej parafii był również nauczycielem śpiewu i dyrygentem dużego chóru kościelnego pw. „Świętego Grzegorza”, w którym w 1953 r. śpiewało 28 kobiet i 31 mężczyzn. Sprawdził się również jako dyrygent chóru „Moniuszko”. Zespół przejął po Bronisławie Dahlke w 1963 r., ten mieszany chór liczył wówczas ok. 80 członków. Z uwagi na brak chętnych do śpiewu chór zawiesił swoją działalność z końcem 1973 r.
Jan Buśko zasiadł przy organach w kościele pw. Świętej Trójcy w listopadzie w 1953 r. po mistrzu Franciszku Masłowskim. Niełatwo było grać po organowym wirtuozie, ale Buśko doskonale sobie poradził. Skromna pensja organisty zmusiła Jana Buśkę do podjęcia w 1966 r. pracy w niepełnym wymiarze godzin w Księgarni Muzycznej przy ul. Dworcowej 14. W 1973 r. z przyczyn materialnych musiał całkowicie zrezygnować z pracy jako organista. Na pełnym etacie w księgarni pracował od 1973 r., a kierownictwo księgarni objął w 1976 r. W księgarni pracował do emerytury w 1989 r.
Za zasługi w pracy Jan Buśko został odznaczony w 1984 r. medalem „Zasłużony dla miasta Bydgoszczy”. Zmarł 10 marca 1996 r.